ЙОГА ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ: ЩО ТАКЕ БАНДХИ?
Новачки в йозі зазвичай починають свою практику з хатха-йоги – найефективнішим, на мою думку, напрямком йоги. Бандхи – це одна з технік в хатха-йоги, можна сказати, особлива техніка. Застосовують її для посилення ефекту пранаями і асан.
Спробую пояснити доступними словами. Бандхи – це замки всередині нашого тіла, які ми самостійно активізуємо, блокуючи повітря або протягом енергії в потрібних нам місцях і зупиняючи їх циркуляцію з певною метою. Прикладом може послужити затримка дихального процесу при пірнанні.
При затримці повітря в якомусь місці під час заняття йоги, початківці практики йоги весь енергетичний потік зосереджують в певному місці. Головне, регулярно практикувати і вчитися відчувати своє тіло для того, щоб бандхи виходили.
З якою метою новачки в йозі працюють з бандхами?
Уздовж хребетного стовпа проходить енергетичний канал (центральний), в якому за допомогою контролю бандх можна відчути життєву енергію (прану) і взяти її під контроль. Коли ця енергія починає текти без перешкод по цьому каналу, тіло, розум і дух приходять в баланс, зникають блоки і напруги і тіло стає легким і слухняним.
Таким чином виходить, що бандхи – це дієвий спосіб утримання енергії, початківцям практикам йоги потрібно навчатися утримувати бандхи з першого заняття. Найчастіше бандхи практикуються під час виконання дихальних вправ. Але також і в процесі практики асан бандхи теж практикують, що робить розігрів тіла ще якісніше, а саму практику новачків в йозі більш інтенсивною та ефективною.
У йозі виділяють шість різних замків – бандх:
– три основні, вони вважаються головними і розташовуються по довжині хребетного стовпа. Це муладхара, уддіяна і джаландхара бандха. Коли поєднуються ці три замки і утримуються разом, то такий процес називається маха бандха. Ще цей комплекс називають мега-замком.
– існує ще дві бандхи (два замки) в руках і стопах. Вони називаються хаста (в перекладі з санскриту – рука) бандха і пада (в перекладі з санскриту – нога) бандха.
Давайте детальніше розглянемо кожну бандху, місце її знаходження і функції:
- Муладхара бандха – замок, що утворюється під час стиснення тазового дна, тим самим не дає можливості виходити енергетичного потоку через низ.
Цю бандху ще називають кореневим замком. - Уддіяна бандха – виконується на видиху, втягування абдомінальних м’язів всередину і догори ребер. Це замок в ділянці живота (живіт)
- Джаландхара бандха – цей замок допомагає вловлювати і концентрувати прагнучу вгору енергію. Здійснюється контролем горловий щілини. Це шийний замок.
- Маха бандха – «мега-замок», який поєднує в собі всі три описані вище замки. Ця потужна бандха акуммулює енергію в області маніпура чакри (в районі пупка).
- Хаста бандха – кистьовий замок. У асанах дуже важливу роль відіграють положення пальців, кистей і рук, так як через них може витікати енергія. Щоб запобігти витоку ми виконуємо хаста бандхи.
- Пада бандха – опора, основа, стабільність і рівновагу в асанах. Виконується ця бандха в районі ступень.
У перекладі з санскриту «бандха» так і перекладається – «замок». Але якщо розглядати процес її роботи, то вірніше буде охарактеризувати це словом «заслінка». Бандху функціонують немов заслінки: м’язи скорочуються, тиску всередині перерозподіляються по всьому тілу. Потім збирають і направляють прану (життєву енергію).
На замітку новачкам в йозі: як бандхи впливають на органи всередині?
По-перше, в області шиї, тазу і сонячного сплетіння зосереджена велика кількість нервових закінчень. При їх скороченні (виконання бандхи) створюється тиск, що сигналізують через спинний мозок до головного мозку. Тому йоги вміють управляти різними системами організму, які свідомості не підвладні. До цього прагнуть і початківці практики йоги, коли стають на йога-шлях.
Що ж відбувається з тілом під впливом бандх?
Початківцю практику йоги буде корисно знати, що в людському організмі є порожнини (порожнина таза, черевна, легенева і черепна). Замки закривають ці площини один від одного і за допомогою енергії беруть під контроль внутрішній тиск всередині їх.
Як бандхи впливають на безпеку?
Наприклад, коли під час практики виконується муладхара бандха, то це допомагає правильно вибудувати форму асани і виконати її безпечно – прибирає ризики травм в крижах, хребті за допомогою додаткової підтримки м’язів живота і таза. Травмобезопастность – це основне, на що слід звернути увагу починаючим йогам.
У чому проявляється ефективність застосування бандх в практиках йоги для новачків в йозі?
В першу чергу, бандхи розпалюють внутрішній вогонь. Ще замки допомагають правильно відбудувати асани, при цьому роблять тіло легше. Також бандхи налагоджують роботу видільної системи, призводять до тонус всі внутрішні органи, знімають напруження в психічному плані, відправляючи прану в мозок.
Як застосовувати бандхи під час занять?
На освоєння цієї техніки у початківців практиків може піти певний час. Тому практикуйте бандхи тільки за допомогою грамотного викладача йоги. Він завжди відкоригує, підкаже і допоможе. А в подальшому, з приходом досвіду, ви і самі почнете розуміти, відчувати і усвідомлювати більшою мірою і зможете навіть самостійно практикувати бандхи.
У новачків в йозі по початку не все вийде, але не варто засмучуватися. Практикуйте регулярно і все прийде!
Команда ВДОХновение YogaTours